گروه دماسازان بهین ویستا همواره تلاشگر و پویا در جذب بروز ترین فن اوری ها در زمینه طراحی فروش و اجرای تاسیسات مکانیکی... کوشا می باشد ریشه موفقیت و بالندگی این مجموعه در به کارگیری فن اوری‌های روز و دانش فنی و مهندسی در طراحی های جدید می باشد این مجموعه با استفاده از طراحی و آماده سازی نقشه های حین اجرای مربوطه و از استفاده به روز ترین روش ها با اتکا بر واحد توسعه و تحقیق فعالیت می نماید گروه دماسازان بهین ویستا نمایندگی شرکت برودتی و حرارتی اوجنرال در جنوب کشور می باشد.
شرکت ا جنرال در سال ۱۹۳۶ فعالیت صنعتی خود را آغاز نمود این شرکت در سال ۱۹۶۵ نخستین فعالیت خود بر روی سیستم های تهویه مطبوع پنجره ای را آغاز کرد و به یکی از شرکت های موفق در صنعت تاسیسات تهویه مطبوع تبدیل شد. این شرکت زیر مجموعه شرکت فوجیتسو است. درسال ۱۹۸۰ کمپانی Fujitsu General بخشی از کار تولید سیستم های تهویه مطبوع خود را به کارخانه تاسیس شده در تایلند منتقل نمود.

اسپلیت


کلمه Split یک کلمه ورودی در ایران می باشد. این کلمه که به معنی " دو نیم کردن " و یا " از هم جدا " می باشد در کشور ما اختصاری برای کولرهای گازی استفاده می شود و بین مردم رایج شده است. سال ها قبل کولرگازی ها به یک مدل پنجره ای ختم می شد که به آن window air conditioner گفته می شد، با پیشرفت دنیای تکنولوژی و صنعت تهویه مطبوع، کولر هایی با نام Split air conditioner وارد بازار جهانی شد. این کولر ها دارای یک پنل داخلی (Indoor unit ) و خارجی (Outdoor Unit) بوده است و به همین دلیل به آن SPLIT گفته می شود.
اسپلیت ها در کشور ما به دو دسته داکت اسپلیت( DUCT TYPE ) واسپلیت های کولرگازی ( SPLIT AIR CONDITIONER ) شناخته می شوند.
برخی از این مدل ها تنها باد سرد تولید می کنند و برخی دیگر، علاوه بر خنک کردن محیط قادر به ایجاد و انتشار گرما نیز هستند. اسپلیت ها به دلیل کیفیت هوای مطلوب و نیز کم دردسر بودن کارشان، به خصوص در کشور ما که منطقه ای گرم و خشک محسوب می شود طرفداران بسیاری دارند. به طوری که در سال های اخیر شاهد افزایش تعداد اسپلیت ها در منازل، مغازه ها و شرکت های صنعتی و تجاری بوده ایم. در این بخش به بررسی اسپلیت های کولرگازی و در بخش های بعدی به بررسی نوع داکت اسپلیت پرداخته می شود، اما اسپلیت (Split) نوعی کولر گازی است که هوای گرم خانه را گرفته و به حالت خنک به داخل برمی گرداند این کار تا جایی اتفاق می افتد که ترموستات به دمای دلخواه برسد. مایع مبرد مانند فرئون گرما را گرفته بخار می شود و محیط را خنک می کند. این سیستم از اجزای زیر تشکیل شده است: کمپرسور - شیر انبساط - کویل گرم و سرد - 2 فن
واحد کنترل فن هوا را به درون کویل ها می دمد تا فضای اتاق را گرم یا سرد کند.در سیستم اسپلیت، بخش سرد و گرم از یکدیگر مجزاست. بخش سرمایش شامل شیر انبساط و کویل سرد، که معمولا در کنترل کننده هوا قرار می گیرد. کنترل کننده هوا ، هوا را به دورن کویل ها دمیده و توسط کانال ها دراتاق منتشر می کند.
سمت گرمایش به عنوان واحد تغلیظ در خارج از ساختمان قرار دارد. این واحد متشکل از یک سیم پیچ مارپیچی طولانی استوانه ای شکل است. در کنار کویل ها، فن جهت دمیدن هوا به همراه کمپرسور قرار دارد.
در انبارها، مراکز خرید، ادارات بزرگ، سالن های همایش، سیستم های تهویه مطبوع حجم زیادی اشغال می کنند از این رو در پشت بام ها نصب می شوند. در روش دیگر، ممکن است تعدادی واحد کوچک در پشت بام وجود داشته باشد که هر یک به بخشی از سیستم سرمایش واحد های ساختمان مرتبط باشند.
 

کارکرد سیستم خنک کننده در اسپلیت


• گاز فرئون سرد وارد کمپرسور شده، دما و فشارش بالا می رود.
• این گازهای گرم وارد کویل ها شده و حرارت خود را از دست می دهد و تبدیل به مایع می شود.
• فرئون مایع وارد شیر انبساط شده و در این فرایند تبخیر می شود، فشارش پایین آمده و به گاز سرد تبدیل می شود.
• گازهای سرد وارد یک سری کویل شده که گرمای محیط را می گیرد و دمای هوای اتاق را پایین می آورند.
• مقدار کمی روغن سبک همراه فرئون جهت روانکاری کمپرسور وجود دارد.
سیستم های تهویه مطبوع هوای داخل را تمیز نگه می دارند. اکثر این سیستم ها دارای فیلترهایی هستند که ذرات ریز هوا و گرد خاک و آلودگی را می گیرند. و میزان رطوبت را با گرفتن آب اضافی موجود در هوا و استفاده در خنک کاری داخل، در حد مطلوب نگاه می دارند.
 

مزایای استفاده از سیستم اسپلیت


از مزایای مهم آن کم کردن آلودگی هواست . زیرا دارای فیلتر ضد آلرژی می باشد
ظرفیت بالا برای گرم و سرد کردن منازل.
برای هر واحد ساختمانی به طور جداگانه نصب می شود.
دارای ترموستات دمایی می باشد تا بتوانید دمای محیط را تا هر مقدار کنترل کنید. این باعث می شود تا هر زمان کسی در محل نبود سیستم کار نکند.
این موضوع باعث صرفه جویی در پول و انرژی می شود.
مزیت دیگر این سیستم ها خنک کردن تمام فضا در مدت زمان کم و به طور یکنواخت می باشد.
همچنین صدای کم آن در منزل ایجاد مشکل نمی کند.

معایب استفاده از سیستم اسپلیت


یکی از مهم ترین معایب سیستم های اسپلیت هزینه بالای آن است. هزینه متوسط هر تن تبرید 2000 دلار می باشد.
همچنین این سیستم ها حدود %25 انرژی بیشتری نسبت به کولرهای گازی مصرف می کند.
 • اسپلیت دیواری اجنرال

  OGENERAL Tropical Cooling ASG 12 اسپلیت دیواری اجنرال با عملکرد سرمایشی در ظرفیت 12000  BTU/h  
 • کولر گازی اسپلیت دیواری اجنرال

  OGENERAL Inverter ASGS کولر گازی اسپلیت دیواری اجنرال دارای عملکرد سرمایشی و گرمایشی با تکنولوژی اینورتر در ظرفیت های 12000، 18000، 24000 و 30000 BTU/h  
 • کولر گازی اسپلیت دیواری حاره ای اجنرال

  OGENERAL Cooling ASGA 18, 24, 30, 36 کولر گازی اسپلیت دیواری حاره ای اجنرال با عملکرد سرمایشی و بر چسب انرژی A در ظرفیت های 18000، […]
 • اسپلیت دیواری اجنرال

  OGENERAL Cooling ASG 18, 24, 30 اسپلیت دیواری اجنرال با عملکرد سرمایشی در ظرفیت های 18000، 24000 و 30000 BTU/h
 • اسپلیت دیواری اجنرال

  OGENERAL Cooling & Heating ASG 18, 30 اسپلیت دیواری اجنرال با عملکرد سرمایشی و گرمایشی در ظرفیت های 18000، 30000 BTU/h  
 • اسپلیت دیواری اجنرال

  OGENERAL Cooling & Heating ASG 12 اسپلیت دیواری اجنرال در ظرفیت 12000  BTU/h  
 • اسپلیت سقفی دیواری اجنرال

  OGENERAL AWG اسپلیت سقفی دیواری اجنرال با عملکرد سرمایشی در ظرفیت 36000  BTU/h  
 • اسپلیت کاستی اجنرال

  OGENERAL AUH اسپلیت کاستی اجنرال با عملکرد سرمایشی و گرمایشی با تکنولوژی اینورتر در ظرفیت های 24000، 30000، 36000، 45000 و 54000 BTU/h       […]
 • پنل ساده اجنرال

    OGENERAL AOH 45 پنل ساده اجنرال دارای عملکرد سرمایشی و گرمایشی با تکنولوژی اینورتر در ظرفیت 45000  BTU/h    
 • مولتی پنل ساده اجنرال

  OGENERAL AOH 18, 24, 30 مولتی پنل ساده اجنرال دارای عملکرد سرمایشی و گرمایشی با تکنولوژی اینورتر در ظرفیت های 18000، 24000، 30000 BTU/h     […]