برج های خنک کن


برج خنک کننده دستگاهی کاربردی است که در سازمان ها ، کارخانجات ، پالایشگاه ها ، آپارتمان ها و ساختمان های بزرگ جهت دفع حرارت استفاده می شود . برج خنک کننده نوعی مبدل حرارتی است که با برقراری تماس بین آب و هوا باعث خنک شدن آب گرم می شود. از این رو، به طور متداول برای دفع گرما از سیستم های تبرید، تهویه مطبوع و فرآیند صنعتی از برج خنک کننده استفاده می شود. برج های خنک کن براساس نحوه گردش هوا طبقه بندی می شوند. یک برج با کوران طبیعی برجی است که گذر هوا به وسیله جابجایی طبیعی در آن صورت می گیرد. در برج های مکانیکی از بادبزن برای به حرکت در آوردن هوا استفاده می شود. بسته به محل نصب بادبزن، برج ها ممکن است کششی یا رانشی باشند. اگر جهت حرکت هوا عمود بر آب باشد، برج به نام جریان متقاطع نامیده می شود. برج جریان مخالف به برجی می گویند که جهت حرکت آب از بالا و هوا از پایین به بالا باشد.

طرز کار برج خنک کن:


آب گرم خروجی از کندانشور به وسیله پمپ به بالای برج می ریزد. آب به صورت پاششی یا آبشاری روی سطوح خنک کننده می ریزد و در طشتک زیر برج جمع می شود. همچنان که آب روی سطوح خنک کننده می ریزد و از هم می پاشد و به قطرات کوچک تبدیل می شود. همچنان که هوا در تماس با آب از روی آن عبور می کند، مقداری از آب تبخیر می شود و باعث خنک شدن آن می گردد. آب خنک جمع شده در طشتک به کندانسور پمپ می شود تا گرمای بیشتری از گاز مبرد بگیرد.
هرچند ممکن است کمی عمل خنک کنندگی در پروسه محسوس صورت گیرد.( اگر دمای آب بیش از دمای هوای باشد) ولی بیشتر خنک شدن آب در پروسه تبخیری صورت می گیرد. در پروسه تبخیر بخار آبگرم به وجود می آورد و هوایی که در برج رانده می شود این بخار را با خود می برد، سپس گرمای محسوس ( دمای خشک) و گرمای نهان ( دمای مرطوب) هوا افزایش می یابد. از آنجا که خنک شدن آب به طور عمده ناشی از عمل تبخیر است، بنابراین موثر بودن عملکرد برج به دمای مرطوب هوای ورودی به آن بستگی دارد.
بر پایه تئوری، پایین ترین دمایی که آب می تواند به آن برسد دمای مرطوب هوای ورودی به برج است. اما در عمل، دمای آب خروجی از برج معمولا 7 تا 10 درجه فارنهایت بالاتر از دمای مرطوب محیط است این اختلاف دمای آب خروجی و دمای مرطوب هوای ورودی به برج را به نام (tower approach) می گویند. بار سرمایی که به برج وارد می شود با اندازه گیری مقدار آب و دمای آب ورودی و خروجی قابل مقایسه است. PH آب در گردش در سیستم برج خنک کن بین 7.5 تا 9 باید باشد.