گروه دماسازان بهین ویستا همواره تلاشگر و پویا در جذب بروز ترین فن اوری ها در زمینه طراحی فروش و اجرای تاسیسات مکانیکی... کوشا می باشد ریشه موفقیت و بالندگی این مجموعه در به کارگیری فن اوری‌های روز و دانش فنی و مهندسی در طراحی های جدید می باشد این مجموعه با استفاده از طراحی و آماده سازی نقشه های حین اجرای مربوطه و از استفاده به روز ترین روش ها با اتکا بر واحد توسعه و تحقیق فعالیت می نماید گروه دماسازان بهین ویستا نمایندگی شرکت برودتی و حرارتی اوجنرال در جنوب کشور می باشد.
شرکت ا جنرال در سال ۱۹۳۶ فعالیت صنعتی خود را آغاز نمود این شرکت در سال ۱۹۶۵ نخستین فعالیت خود بر روی سیستم های تهویه مطبوع پنجره ای را آغاز کرد و به یکی از شرکت های موفق در صنعت تاسیسات تهویه مطبوع تبدیل شد. این شرکت زیر مجموعه شرکت فوجیتسو است. درسال ۱۹۸۰ کمپانی Fujitsu General بخشی از کار تولید سیستم های تهویه مطبوع خود را به کارخانه تاسیس شده در تایلند منتقل نمود.

داکت اسپلیت


داکت اسپلیت از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل شده است که بخش داخلی آن را اواپراتور یا هواساز می نامند و به بخش خارجی آن اصطلاحا کندانسور گفته می شود که شامل کمپرسور، فن کندانسور و کویل کندانسور می باشد. به طور کلی می‌توان گفت داکت اسپلیت همان اسپلیت است با این تفاوت که در اسپلیت یونیت داخلی به صورت دیواری یا سقفی، روکار انجام می‌شود ولی یونیت داخلی یا هواساز داکت اسپلیت به صورت توکار و درون سقف کاذب نصب می‌شود و سپس با کانال کشی به اتاق‌ها یا قسمت‌‌های مختلف یک ساختمان متصل شده و هوای تازه را بعد از فیلتر کردن و تنظیم دما در آن‌ها توزیع می‌کند.البته لازم به ذکر است که داکت اسپلیت فقط در سیکل سرمایش مشابه اسپلیت عمل می‌کند ودر سیکل گرمایش کاملا با آنها متفاوت است.به طوری که در یونیت داخلی آن، تحویل آب گرم وجود دارد که در فصل زمستان آب گرمی که توسط پکیج یا موتور خانه ایجاد می‌شود درون کویل ها جریان پیدا می‌کند و دیگر از سیکل تبرید تراکمی در گرمایش استفاده نمی‌شود.
بخش داخلی و بخش خارجی بوسیله میله های مسی عایق شده بهم ارتباط داده شده اند که با کانال کشی داخلی توزیع هوا در محیط را انجام می دهند. نحوه کارکرد آن بدین صورت است که قسمت خارجی یا همان کندانسور گاز خنک شده را به بخش داخلی یا همان اواپراتور منتقل می سازد در بخش داخلی گرمایی که در محیط وجود دارد توسط گاز گرفته شده و به هوای سرد تبدیل می شود، این هوای سرد توسط فن به محیط انتقال می یابد. اما در اسپلیت با اینکه دارای همین سیستم بوده ولی بدون کانال، هوا را بطور مستقیم از بخش داخلی به محیط انتقال می دهد.
 
 

نحوه عملکرد دستگاه داکت اسپلیت


سرمایش و گرمایش در این سیستم توسط هواساز با مکش هوای داخلی انجام می‌شود.همان طور که گفته شد عملکرد دستگاه در حالت سرمایش دقیقا مشابه اسپلیت می‌باشد. به این معنی که این دستگاه برای تولید سرما با استفاده از سیکل تبرد،‌گاز مبرد را با عبور از اجزا سیکل مانند کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اپراتور و تغییر فاز مبرد هوای عبوری از روی کویل اوپراتور را سرد کرده و آن را به تهویه شونده تحویل می‌دهد.
مشخص است که در این حالت منبع انرژی دستگاه برق می‌باشد . در حالت گرمایش دستگاه به کمک کویل تعبیه شده در دستگاه و جریان آب گرم عبوری از داخل کویل هوای عبوری از روی کویل را گرم کرده و آن را به فضای تهویه شونده تحویل می‌دهد.در این حالت آب گرم عبوری از کویل توسط پکیج یا موتور خانه تامین شده و منبع انرژی دستگاه گاز می‌باشد در این حالت مشابه فن کویل عمل می‌کند.

انواع داکت اسپلیت


داکت اسپلیت ها در دو نوع اینورتر(موتور الکتریکی دور متغیر که کمپرسور را به گردش در می‌آورد) و نوع معمولی (موتور الکتریکی که با دور ثابت کار می‌کند) تولید و عرضه بازار می شوند. نوع اینورتر باعث می شود که داکت اسپلیت همیشه با حداکثر توان کار نکند و تنها متناسب با نیاز درخواستی و با کم و زیاد شدن دور موتور متحرک کمپرسور، تهویه مطبوع مورد نظر را تامین کند و علاوه بر کاهش مصرف برق، تعداد دفعات خاموش و روشن شدن دستگاه هم بسیار کاهش می‌یابد و عمر آن بالاتر می‌رود.
در این دستگاه به طور معمول از کمپرسور اسکرال استفاده می‌شود.نوع اسکرال نسبت به دیگر کمپرسورها ارزان‌تر بوده و به خاطر وجود کمترین تعداد قطعات متحرک، طول عمر بیشتر و نیز صدا و لرزش کمتری نسبت به دیگر کمپرسورها دارد.
 

مزایای استفاده از داکت اسپلیت


استقلال کامل سیستم مطبوع در مقایسه با سیستم‌های مرکزی.
بالاتر بودن راندمان گرمایش در مقایسه با رادیاتور و گرمایش از کف.
کم‌تر شدن حجم لوله کشی مسی در مقایسه با سیستم اسپلیت و همچنین کاهش حجم لوله کشی آب گرم در مقایسه با رادیاتور، گرمایش از کف، چیلر و مینی چیلر.
کوچک‌تر شدن داکت تاسیسات در ساختمان،استفاده از کانال کشی افقی زیر سقف در مقایسه با کولر آبی.
کوچکتر شدن کانال‌های توزیع هوا نسبت به سیستم کولر آبی به دلیل کیفیت مطلوب‌تر هوای تولید شده و حجم هوای کمتر.
قیمت تمام شده سیستم داکت اسپلیت نسبت به نمونه‌های دیگر تهویه هوا مناسب‌تر است.
سرعت،به خاطراضافه شدن شیر سه راهی الکترونیکی در مسیر آب گرم می‌توان جریان آب ورودی به کویل را‌هم کنترل کرد و در این حالت علاوه بر مدیریت بهتر بر حالت گرمایشی در مصرف انرژی هم صرفه جویی می‌شود. تامین هوای تازه و فیلتر کردن هوا.
از مزایای دیگر دستگاه این است که بیشترین سازگاری را با معماری و طراحی و فضای مورد استفاده دارد.

معایب این دستگاه


از معایب عمده داکت اسپلیت قدرت کم گرمایش و مصرف برق بالای آن‌ها در حالت گرمایش است مانند کولر گازی که برای جبران آن یک کویل آب گرم در یونیت داخلی جاسازی می‌شود.که آب گرم آن از طریق موتور خانه مرکزی یا پکیج گاز سوز تامین می‌شود.با این کار سیستم گرمایشی مکمل (بویلر یا پکیج) به کل سیستم افزوده می‌شود.
کنترل زوم ندارد.هنگامی که دستگاه داخل آپارتمان روشن می‌شود تمام فضا اعم از سالن و اتاق‌های خواب هم دما می‌شوند با وجود ترموستاتی که در بزرگترین فضا قرار گرفته است دمای هوا اندازه گیری می‌شود و این از بزرگترین معایب سیستم داکت اسپلیت است.
در اکثر داکت اسپلیت های معمولی که اینورتر نیستند، صدای دستگاه آزار دهنده است. در آمریکا و اروپا این دستگاه در بیرون از آپارتمان نصب می‌شود ولی در ایران به دلیل نصب دستگاه در سقف کاذب آپارتمان با صدایی آزار دهنده مواجه می‌شویم. به کمک فن آوری نوین دیجیتال راه حل آسانی برای رفع این مشکل وجود دارد که باعث افزایش راندمان سطح کیفی و همچنین ارتقاء در مدیریت مصرف انرژی و افزایش عمر الکتروموتور فن می‌شود.

گروه دماسازان بهین ویستا همواره تلاشگر و پویا در جذب بروز ترین فن اوری ها در زمینه طراحی فروش و اجرای تاسیسات مکانیکی... کوشا می باشد ریشه موفقیت و بالندگی این مجموعه در به کارگیری فن اوری‌های روز و دانش فنی و مهندسی در طراحی های جدید می باشد این مجموعه با استفاده از طراحی و آماده سازی نقشه های حین اجرای مربوطه و از استفاده به روز ترین روش ها با اتکا بر واحد توسعه و تحقیق فعالیت می نماید گروه دماسازان بهین ویستا نمایندگی شرکت برودتی و حرارتی اجنرال در جنوب کشور می باشد.
  • داکت اسپلیت اجنرال

    OGENERAL ARH داکت اسپلیت اجنرال با عملکرد سرمایشی و گرمایشی با تکنولوژی اینورتر در ظرفیت های 24000، 30000، 36000، 45000 و 54000 BTU/h       […]
  • داکت اسپلیت اجنرال

    OGENERAL ARG داکت اسپلیت اجنرال با عملکرد سرمایشی و گرمایشی در ظرفیت های 24000، 30000، 36000، 45000 ، 60000 و 90000 BTU/h