گرمایش دابو صنعت


شرکت دانش بنیان مخزن فولاد رافع با نام تجاری دابوصنعت فعالیت خود را در صنعت تاسیسات و انرژی با هدف طراحی، ساخت و تولید انواع سیستم‌های گرمایشی از سال 1373 هجری شمسی آغاز نمود. از جمله تولیدات مجموعه دابوصنعت انواع دیگ‌های مورد استفاده در صنایع مختلف (بخار، آب داغ، آب گرم و روغن داغ)، مبدل‌های حرارتی، انواع فیلتر مایعات، دی اریتور، مخازن تحت فشار، انواع سیستم‌های کاهنده مصرف انرژی، پکیج‌های چند منظوره موتورخانه‌ای، هواسازهای گرمایشی (هیتر) و مشعل‌های صنعتی می‌باشند که با توجه به نوع مصرف و شرایط کاری به طور کامل توسط واحدهای تحقیق و توسعه و فنی-مهندسی، طراحی و ساخته می‌شوند. دابوصنعت اولین شرکت تولید‌کننده بویلرها و مبدل‌ها می‌باشد که موفق به طراحی، تولید و ثبت محصولات دانش بنیان جدید با رویکرد کاهش مصرف انرژی شده است. تاکنون نمونه‌های متعددی از این محصولات در داخل و خارج از کشور نصب شده و به بهره‌برداری رسیده است. این شرکت ضمن اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد ملی ایران کلیه موارد مطرح شده الزام آور در سایر استانداردهای بین المللی مانند ANST،ASTM ،BS DIN ،ASME و NFPA را نیز در طراحی و تولید محصولات خود لحاظ می‌کند. استقرار آزمایشگاه تست اولیه محصولات در مجموعه که موارد مربوط به طراحی، احتراق، راندمان حرارتی، عملیات حرارتی، کوانتومتری و ... را مورد آزمایش قرار می‌دهد باعث افزایش قابلیت اطمینان دستگاه‌ها و کنترل مرغوبیت محصولات حین فرایند طراحی و ساخت شده است.

دیگ:


دیگ ها وسیله ای هستند که انرژی حاصل شده از احتراق سوخت را به سیال درون آن ( معمولا آب) منتقل می کنند.

دیگ ها به چهار روش دسته بندی می شوند:

1- از نظر سیال داخل آن ها : در این روش دیگ ها به انواع روغنی ( مانند دیگ های صنعت سیمان و صنایع غذایی)، آب گرم، آب داغ، بخار و .... تقسیم بندی می شوند.
2- از نظر جنس: دیگ ها بر اساس جنس ساخته شده به دو دسته چدنی و فولادی تقسیم بندی می شوند.
3- از نظر تعداد مسیر عبور دود: بر حسب تعداد مسیری که دود طی می کند تا وارد دودکش شود، دیگ ها به سه دسته دو پاسه (برای تولید آب گرم)، سه پاسه ( هم برای تولید آب گرم و هم بخار) و چهار پاسه تقسیم بندی می شوند.
4- از لحاظ تماس انتهای محفظه احتراق: اگر بین انتهای محفظه احتراق و انتهای دیگ، آب قرار گرفته باشد ( آب واسطه بین محفظه احتراق و انتهای دیگ باشد)، دیگ عقب تر (وت بک) ولی اگر به جای آب دیوار نسوز قرار گرفته باشد دیگ عقب خشک ( دارای بک) نامیده می شود. امروزه برتری دیگ های عقب تر نسبت به عقب خشک از جمله راندمان حرارتی بالاتر، تنش های حرارتی و نیاز به نگهداری کمتر باعث شده که ساخت دیگ های عقب خشک منسوخ شود.

دیگ های فولادی:این دیگ ها به صورت یکپارچه در کارخانه ساخته می شود و براساس مکان قرارگیری آب، به دو نوع تقسیم بندی می شوند:

1- لوله آب: در این نوع دیگ ها آب درون لوله ها جریان ندارد و با آتش مشعل که از بیرون به لوله ها برخورد می کند گرم می شود. این نوع دیگ ها برای فشار کاری بالا (bar 60) و تولید بخار ساخته می شوند به همین خاطر از این دیگ ها در نیروگاه ها استفاده می شود.
2- لوله آتش: در این دیگ ها دود حاصل از احتراق مشعل در پاس های مختلفی از داخل لوله های آتش خوار درون دیگ عبور می کند و در اطزاف این لوله ها مخزن آب قرار گرفته است با عبور این گازهای داغ حاصل از احتراق، آب داخل مخزن گرم می شود. این دیگ ها بر اساس تعداد مسیرهای رفت و برگشتی که دود طی می کند تا وارد دودکش شود به سه نوع دو و سه و چهار پاسه دسته بندی می شود. این دیگ ها برای فشار کم و متوسط (4 تا 25 اتمسفر) و دبی های زیاد( 30 تن در ساعت ) کاربرد دارند. دیگ های فولادی به کار رفته در صنعت تاسیسات بیشتر از این نوع هستند.

مزایای دیگ های فولادی:


1- طول عمر این دیگ ها بالاست
2- ظرفیت آن ها تقریبا نامحدود است.
3- قابلیت تحمل شوک های حرارتی را دارند.
4- قابلیت تولید بخار با دما و فشار بالا را دارند و دیگ های لوله آتش تا ارتفاع ساختمان 120 متر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند البته دیگ های فولادی لوله آب از نظر ارتفاع ساختمان محدودیت ندارند زیرا فشارهای خیلی بالایی می توانند تحمل کنند.
5- دیگ های فولادی لوله آتش قابلیت استفاده از تمام سوخت های تجاری و بعضی ضایعات تصفیه شده را دارند و دیگ های آب لوله به علت بزرگ بودن کوره قابلیت تطابق با هر نوع سوخت را دارند.

معایب دیگ های فولادی:


1- قیمت آن ها بالاست به طور تقریبی می توان گفت که در ظرفیت های مشابه قیمت ان ها دو برابر قیمت دیگ های چدنی است.
2- چون در کارخانه به صورت یکپارچه ساخته می شوند حمل و نقل آن ها مشکل است.
3- در صورت خرابی هزینه تعمیر آن ها بالاست
4- ظرفیت آن ها ثابت و غیر قابل تغییر است.
5- در موتورخانه هایی که از دیگ آبگرم فولادی آب داغ استفاده می شود نصب دستگاه سختی گیر یا رسوب زدا الزامیست.

گروه دماسازان بهین ویستا همواره تلاشگر و پویا در جذب بروز ترین فن اوری ها در زمینه طراحی فروش و اجرای تاسیسات مکانیکی... کوشا می باشد ریشه موفقیت و بالندگی این مجموعه در به کارگیری فن اوری‌های روز و دانش فنی و مهندسی در طراحی های جدید می باشد این مجموعه با استفاده از طراحی و آماده سازی نقشه های حین اجرای مربوطه و از استفاده به روز ترین روش ها با اتکا بر واحد توسعه و تحقیق فعالیت می نماید گروه دماسازان بهین ویستا نمایندگی انواع دیگ های فولادی در جنوب کشور می باشد.
  • دیگ آب گرم

    Vaillant atmoCRAFT دیگ آب گرم چدنی اتمسفریک وایلانت همراه با مشعل و سیستم کنترل دارای ظرفیت 130 و 160 کیلووات
  • دیگ آب گرم فولادی

    VIESSMANN VOTOPLEX دیگ آب گرم فولادی ویزمن آلمان